اخبار

پتروشیمی لردگان توسط رییس‌جمهور افتتاح شد

پتروشیمی لردگان توسط رییس‌جمهور افتتاح شد

پتروشیمی لردگان توسط رییس‌جمهور افتتاح شد
پتروشیمی لردگان توسط رییس‌جمهور افتتاح شد/ روحانی: پتروشیمی لردگان‌هم‌جهش تولید است هم جهش صادرات/ بازگشت سرمایه‌گذاری‌ انجام شده در کوتاه مدت و اشتغال نیروهای بومی، دو ویژگی بارز پتروشیمی لردگان

رییس‌جمهور با بیان اینکه پتروشیمی لردگان می‌تواند تحول بسیار خوبی در این منطقه ایجاد کند، گفت: این پتروشیمی در صورت تولید با ظرفیت صد در صد ظرف حدود چهار سال می‌تواند سرمایه‌گذاری انجام شده ۸۷۵ میلیون یورویی را بازگرداند که این نکته مهمی برای مردم و سرمایه‌گذاران است.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، با حضور و دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ، رییس‌جمهوری اسلامی ایران شرکت اوره، آمونیاک لردگان به عنوان اولین طرح از برنامه سی و چهارم پویش ملی «تدبیر و امید برای جهش تولید» افتتاح رسمی شد.
در این مراسم رئیس‌جمهوری با اشاره به گزارش ارایه شده در خصوص این طرح، گفت:ظرف سه تا چهار سال در صورت تولید با ظرفیت صد در صد این طرح می‌تواند کل سرمایه‌گذاری ۸۷۵ میلیون یورویی انجام شده را برگرداند که این نکته برای مردم و سرمایه‌گذاران این طرح عظیم و صنعتی مهم است.
وی افزود: نکته مهم دیگر درباره پتروشیمی لردگان این است که ۸۰ درصد پرسنل این مجتمع بومی هستند و این نکته بسیار مهمی است و باید در طرح‌ها تلاش کنیم از نیروهای بومی آن استان استفاده کنیم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: طرح اوره آمونیاک لردگان با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور، یک طرح صادراتی است و این نکته بسیار مهم است که با افتتاح پتروشیمی لردگان هم جهش صادرات را شاهد خواهیم بود و هم جهش تولید را.
روحانی خاطر نشان کرد: من از لردگان خاطرات خوبی دارم و از نخستین مناطقی بود که در سال ۹۲ برای تبلیغات انتخاباتی به این شهر و منطقه آمدم و مردم عزیز لردگان حضور پرشوری در آن سفر و سخنرانی داشتند و برای آنها آرزوی موفقیت می‌کنم.
رئیس دولت تاکید کرد: استان چهار محال و بختیاری استانی سرسبز و پرآب است که می‌تواند تبدیل به بزرگترین مرکز گردشگری طبیعی کشور شود.

در ابتدای این مراسم وزیر نفت با اشاره به طرح‌های گسترده پتروشیمی در جهش دوم و سوم پتروشیمی گفت: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی امروز نسبت به سال ۹۲، هشتاد درصد افزایش یافته است.
بیژن زنگنه تصریح کرد: یکی از اهداف طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شود محرومیت زدایی از منطقه کمتر توسعه یافته وعزیز لردگان است.
وی خاطر نشان کرد: توجه به تنوع محصولات پتروشیمی در بالادست، توسعه صنایع پتروشیمی در پایین‌دست در دستور کار است و در لردگان یک طرح کریستال ملامین با ۲۵ درصد پیشرفت در دست اجراست و دو پارک صنعتی کریستال ملامین و اوره رزینی با ارزش افزوده قابل توجه تعریف شده است.
پیش از سخنان رئیس جمهوری و در در آغاز بخش افتتاحیه پتروشیمی لردگان مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس به بیان نکاتی درباره این پروژه پرداخت.
جعفر ربیعی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی افتخار دارد در تولید و صادرات ۱۰ میلیون تن محصول در دوران تحریم و کرونا و توسعه غافل نباشد، اظهار داشت: هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت بازار سرمایه کشور در جهش دوم و سوم ریل گذاری برای صنعت پتروشیمی حدود ۲۵ طرح بزرگ و کوچک با هزینه ۱۴ میلیارد یورویی را در دست اجرا دارد. 
وی با بیان اینکه در سال جهش تولید، ۴ طرح در هلدینگ خلیج فارس افتتاح می‌شود، گفت:لردگان اولین واحد بزرگ از این ۴ پروژه است که با تولید یک میلیون و ۷۵ هزار تن اوره و ۸۰ هزار تن آمونیاک تولید می‌کند که ۸۰ درصد از این محصول صادر خواهد شد.
جعفر ربیعی در ادامه گفت: خوراک اصلی این مجتمع پتروشیمی، گاز طبیعی متوسط ۷۵۰ میلیون متر مکعب در سال است.
وی با بیان اینکه سرمایه مورد نیاز این پتروشیمی، ۸۷۵ میلیون یورو بوده که از طریق سرمایه‌گذاری اولیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین از طریق فاینانس ۵۰۴ میلیون یورویی با عاملیت بانک سپه انجام شده است و پیش بینی می‌شود در صورت ظرفیت ۱۰۰ درصدی درآمد سالانه ۲۴۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.
 مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، تصریح کرد:۲۸۰۰ نفر در موقع ساخت در شرکت اوره و آمونیاک لردگان مشغول به کار بودند وامروز و در زمان بهره‌برداری  ۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند.
ربیعی ادامه داد: مراحل نصب و راه‌اندازی به علت مشکلات تحریم، بدون حضور لایسنسور خارجی و بدون و تنها با همت و توانایی مهندسان و کارشناسان داخلی و‌ بسیجی همچون مهندس محمودی و کریمی انجام شده است.
ربیعی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: در جریان ساخت و بهره‌برداری از این طرح  ۲۸ میلیون ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت، ثبت شده که رکورد خوبی در این زمینه در کشور و در صنعت پتروشیمی داشت.
وی تصریح کرد: ۸۰ درصد پرسنل شاغل در پتروشیمی لردگان بومی استان چهارمحال و بختیاری هستند و این شرکت قبل از اینکه به بهره‌برداری برسد در بورس ثبت شده و امروز ۷۰ درصد آن متعلق به گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) از شرکت‌های تابعه هلدینگ خایج فارس است و ۸۰ هزار سهامدار حقیقی در آن سهم دارند.
ربیعی تاکید کرد: هلدینگ خلیج فارس در راستای سیاست وزارت نفت برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی لردگان تلاش می‌کند و امروز پارک کریستال ملامین با ظرفیت ۴۰ هزار تن ۲۵ درصد پیشرفت داشته و دو‌ پارک صنعتی اوره رزینی و‌کریستال ملامین  هم با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیاردی ساخته خواهد شد.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس خاطر نشان کرد: با اضافه شدن این مجتمع، حجم تولید اوره امونیاک کشور از پنج میلیون و ششصد هزار تن به شش میلیون و هفتصد هزار   تن در سال خواهد رسید و ایران را تبدیل به یکی از بزرگترین تولید کنندگان این محصول در جهان خواهد کرد.
مدیرعامل پتروشیمی لردگان هم در این مراسم، به بیان نکاتی در خصوص این مجتمع و روند ساخت و بهره‌برداری آن پرداخت.
محسن محمودی با بیان اینکه ما در منطقه‌ای پتروشیمی لردگان را بنا کردیم که به کشاورزی و دامداری شهره است گفت: پتروشیمی مگاتن اوره، آمونیاک لردگان با مشارکت ۲۸۰۰ نفر طی حدود چهار سال به بهره برداری رسیده و خبر خوب اینکه اکثر استخدام انجام‌شده نیروها از استان چهارمحال و بختیاری بوده است.
وی راه‌اندازی این پتروشیمی به دست متخصصان داخلی را از نکات بارز و افتخارآمیز این مجتمع عنوان کرد وضمن تبریک به مردم استان چهارمحال و بختیاری و آرزوی اینک این پروژه تحول بسیار خوبی برای منطقه باشد از وزیر نفت و همه مسئولان  استان و منطقه که در این سال‌ها برای بهره برداری از این پروژه مشارکت داشتند، تشکر کرد.

۱۰ آذر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۳
تعداد بازدید : ۲,۸۱۱
کد خبر : ۱۱۳