اخبار

برای اولین بار در صنعت پتروشیمی کشور رقم خورد؛

بهره‌برداری از پیشرفته ترین پروژه تصفیه پساب شیمیایی

بهره‌برداری از پیشرفته ترین پروژه تصفیه پساب شیمیایی
نخستین و پیشرفته ترین پروژه تصفیه پساب شیمیایی کشور در صنعت پتروشیمی با حضور مدیران ارشد هلدینگ خلیج‌فارس و پترول در پتروشیمی ایلام افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی پترول، معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب و کار گروه صنایع خلیج فارس در آیین بهره برداری از طرح زیست محیطی ساماندهی پساب «ZLD» پتروشیمی ایلام با بزرگ شمردن اقدام صورت گرفته، گفت: این پروژه علاوه بر کمک به مسائل محیط زیستی، بخشی از آب مورد نیاز واحدهای پتروشیمی ایلام را تامین و موانع این بخش را رفع می کند.
حسن نشان زاده در جریان بازدید و نشست با مدیران ارشد شرکت پتروشیمی ایلام، با تأکید بر لزوم بازاریابی بر محور افزایش درآمدها عنوان کرد: باید برای تولیدات پتروشیمی ایلام نیز بازار به نحوی بررسی و تعریف شود که حداکثر سود از فروش و صادرات محصول کسب شود.
وی با اشاره به اینکه پتروشیمی ایلام یکی از پتروشیمی های دارای اهمیت به خاطر طرح های توسعه آتی آن است، گفت: در راستا با اجرا و تکمیل طرح‌های توسعه ای این مجتمع و درآمدزایی آن، هلدینگ خلیج فارس حمایت های لازم را انجام خواهد داد.

اشتغالزایی و خلق ثروت در استان با پتروشیمی ایلام
همچنین معاون حاکمیت، خدمات مشترک و سامانه‌های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در این مراسم گفت: خوشحال هستیم که اشتغالزایی و خلق ثروت در استان ایلام به واسطه فعالیت پتروشیمی ایلام در این خطه ایجاد شده است.
مهدی قربانی با اشاره به اهمیت بهره برداری از واحد ZLD این مجتمع، ادامه داد: ما به عنوان هلدینگ خلیج فارس، هر کمکی که لازم باشد برای تکمیل پروژه های آتی پتروشیمی ایلام انجام خواهیم داد.

دستاوردهای ساماندهی پساب در پتروشیمی ایلام 
مدیرعامل گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس نیز در این مراسم عنوان کرد: واحد ساماندهی پساب HTDS به صورت پساب ZLD نخستین و پیشرفته ترین پروژه تصفیه پساب شیمیایی کشور در صنعت پتروشیمی است که با بیش از ۶ میلیون یورو سرمایه گذاری در پتروشیمی ایلام به بهره‌برداری رسید.
رشید قانعی افزود: تمرکز ZLD بر تولید آب تمیز مناسب برای استفاده مجدد است و با این امر در هزینه، صرفه‌جویی می‌شود و برای حفاظت محیط زیست سودبخش و موجب حذف بوی نامطبوع در مجاورت واحد است. همچنین این طرح بخش قابل توجهی از ورودی آب به مجتمع را کاهش خواهد داد.
به گفته قانعی، با اجرای این طرح خروجی پساب تصفیه‌خانه پتروشیمی ایلام به صفر رسیده است و این طرح می تواند در مجتمع‌های دیگر نیز اجرایی شود.

افزایش ۸۵ درصدی تولید پتروشیمی ایلام در یک سال اخیر 
مدیرعامل پتروشیمی ایلام با اشاره به افزایش ۸۵ درصدی تولید پتروشیمی ایلام در یک سال اخیر گفت: در کنار اجرای طرح های تکمیلی، طی یک سال اخیر تولید تمام محصولات افزایش داشته است.
سید غلامحسین گرشاسبی به فاصله بین ظرفیت طراحی و تولید اشاره کرد و افزود: تامین آب مورد نیاز و خوراک تاکنون از مهمترین چالش های تولید بوده است که در این زمینه برنامه‌هایی را در نظر گرفته ایم و امیدواریم که هلدینگ خلیج فارس در این زمینه مساعدت کنند.
وی به بحران کم آبی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: با اجرای پروژه فوق پیشرفته و دانش بنیان پروژه تخلیه مایع صفر (Zero-Liquid Discharge) یا به اختصار ZLD خروجی پساب شرکت پتروشیمی ایلام به صفر می‌رسد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام گفت: این پروژه یک روش ابداعی و جدید به منظور بازیافت حداکثری پساب‌های املاح بالای باقی مانده از آب شیرین‌کن‌های متداول با راندمان بسیار بالاست.
گفتنی است، ظرفیت طرح زیست محیطی ساماندهی پساب پتروشیمی ایلام، ۳۵.۵ مترمکعب بر ساعت در نظر گرفته شده که خوراک آن «پساب فوق شور مجتمع» و محصول نهایی «آب تمیز و نمک» است.

۱۲ دی ۱۴۰۱ ۱۳:۵۶
pgpdig.ir |
تعداد بازدید : ۲۹۶
کد خبر : ۱۳۸